Trening ogólnorozwojowy jest skierowany do wszystkich, bowiem zawiera ćwiczenia zarówno wzmacniające, jak i rozciągające, a przy tym tracimy zbędne kilogramy. Podstawowa sprawność naszego ciała jest natomiast warunkiem rozpoczęcia specjalistycznych treningów. Z tego też powodów bardzo wielu sportowców korzysta z treningu ogólnorozwojowego obok zestawów ćwiczeń, które skupiają się na rozwijaniu mięśni zapewniających sukces w ich głównej dyscyplinie. Ogromną zaletą treningu ogólnorozwojowego jest jego różnorodność, dzięki której zyskujemy ogólną sprawność, ale także nie nudzimy się podczas ćwiczeń.
Wspomniana różnorodność to wprowadzanie do treningu ćwiczeń specyficznych dla różnych dyscyplin sportowych, które pozwalają na zaktywizowanie jak największej ilości mięśni. Bardzo często trening ogólnorozwojowy bywa traktowany jako wstęp do treningu właściwego, ale można podchodzić do niego również jako do aktywności, której skutki odczujemy w codziennych sytuacjach, takich jak wchodzenie po schodach, noszenie zakupów czy biegnięcie do autobusu. Niezmiernie ważne jest, by nasz organizm ciągle przyzwyczajać do wysiłku. Nie możemy liczyć na to, że młodzieńczą sprawność fizyczną zachowamy na zawsze, ale nie musimy godzić się również z faktem, że nasza kondycja pogarsza się wraz z wiekiem. Trening ogólnorozwojowy stosowany regularnie sprawi, że poprawi się praca naszego układu oddechowego oraz krwionośnego, ciało nabędzie większej siły i elastyczności.
Jeśli traktujemy trening ogólnorozwojowy jako przygotowanie do dalszych, bardziej specjalistycznych ćwiczeń, to powinien on trwać przynajmniej 3 miesiące. Zalecane jest, by po każdym treningu odpocząć przez jeden dzień i ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Taki rozkład pozwoli nam na widoczną poprawę sprawności oraz da czas niezbędny na regenerację organizmu.