Czy spotkania przy grillu mogą być okazją do spożywania zdrowych posiłków? Czy po grillowym party można wstać od stołu bez uczucia ciężkości? Wszystko zależy od Waszego wyboru. Na naszych stołach wcale nie muszą gościć tłuste kiełbasy i karkówki, by było smacznie. Może być zdrowo, apetycznie i nawet – dietetycznie. Jeśli szukacie grillowych inspiracji, to zapraszamy do lektury.
Jakie mięso wybrać?
Jeśli zrezygnujemy z kiełbasy, karkówki, boczku lub hamburgerów z mielonego mięsa, to nadal pozostaje nam cały wachlarz mięs do wyboru. Szczególnie warty polecenia jest drób – piersi z kurczaka, filet z indyka lub udka czy skrzydełka z kurczaka, z których usuniemy przed grillowaniem skórę. Z kolei wielbicielom czerwonych mięs polecić trzeba chudą wołowinę. Zapewne mało który mężczyzna przejdzie obojętnie obok grillowanego steka i większość na pewno też przyzna, że stek jest nie tylko zdrowszy, pożywniejszy, ale i smaczniejszy niż kiełbasa.
Świetnym pomysłem są także szaszłyki, a w tej kwestii panuje niemal niczym nieograniczona dowolność. Oczywiście najlepiej znowu postawić na kurczaka lub indyka i do mięsa dodać ulubione warzywa, np. paprykę, cukinię, pieczarki, cebulę. Amatorom bardziej orientalnych smaków do gustu na pewno przypadną szaszłyki z kurczakiem oprószonym curry i ananasem. Dzięki szaszłykom możemy odbyć kulinarną podróż dookoła świata. Kuchnia włoska, grecka, węgierska, chińska, meksykańska czy indyjska? Dodaj do kurczaka odpowiednie warzywa lub owoce oraz przyprawy i gotowe.
Marynaty
Grillowane mięso nie może obejść się bez marynaty. Marynowanie nie tylko nadaje wyrazisty smak, ale dzięki tej prostej czynności mięso staje się bardziej kruche, a tym samym skraca się czas jego przygotowywania na grillu.
Zamiast gotowej marynaty, stwórz własną. Niestety te marynaty, które możemy dostać w sklepach zawierają zazwyczaj sporą ilość soli, a często także wzmacniacze smaku. Marynata przygotowana samodzielnie będzie bardziej naturalna. A jeśli boisz się, że nie podołasz samodzielnemu komponowaniu przypraw, zobacz na opakowanie swojej ulubionej marynaty i wymieszaj wszystkie przyprawy, które zawiera. Otrzymasz identyczną marynatę, ale pozbawioną niepotrzebnych substancji konserwujących. I pamiętaj, by mięso marynować przynajmniej przez 2 godziny.
Ryby z grilla
Macie ochotę na coś jeszcze bardziej delikatnego niż drób? Wybierzcie ryby. Grillowany pstrąg, łosoś, dorsz czy halibut to świetna propozycja obiadowa. Całe wypatroszone ryby można smażyć tylko na tacce, a filety lub mniejsze ryby – w folii aluminiowej. Jeśli chodzi o dodatki, to smak każdej ryby podkreśli sok z cytryny lub limonki, sól, pieprz, czosnek, trawa cytrynowa oraz natka pietruszki lub koperek.
Do ryb grillowanych w całości można włożyć różne warzywa, np. marchew, por, pomidora. Ciekawym pomysłem jest także faszerowanie ryb serami o wyrazistych smakach, np. fetą lub serami pleśniowymi.
Z kolei do ryb grillowanych w folii możemy dodać różnego rodzaju sosy lub pasty, np. pomidorową czy czosnkową. Świetnym uzupełnieniem będzie także chrzan wymieszany z jogurtem.
Grillowane warzywa, owoce i surówki
Skoro mamy już podstawowy składnik potrawy, czyli mięso lub rybę, to teraz dodajmy do niego warzywa i owoce, a wraz z nimi dostarczymy naszemu organizmowi witamin, minerałów oraz błonnika. Możliwości wyboru jest bardzo wiele i dużo zależy od naszych upodobań kulinarnych, wybranego mięsa oraz inwencji.
Warzywa możemy grillować samodzielnie lub w postaci szaszłyków. Wyśmienicie smakuje wspominana już papryka, cukinia (np. nadziana pomidorami, serem feta i bazylią), bakłażan oprószony ziołami, pieczarki posypane żółtym serem oraz kukurydza posmarowana masłem i posypana solą. A sekret przygotowania warzyw na grillu tkwi w oliwie – skrop je delikatnie oliwą, a wydobędziesz pełnię smaku. Warto na naszym stole umieścić również surowe warzywa w postaci sałatek.
A zamiast ciężkich i kalorycznych ciast – przygotujmy na grillu owoce. Próbowaliście pieczonych gruszek, jabłek, brzoskwini lub śliwek? Jeśli nie, to sporo straciliście. Tak przygotowane owoce wystarczy udekorować kleksem jogurtu naturalnego, ewentualnie posypać cynamonem i otrzymujemy piękny oraz zdrowy deser.
Jogurtowe dipy
Ostatnim dodatkiem nadającym smak potrawie i stanowiącym przysłowiową „kropkę nad i” są dipy. Nie musztarda, ketchup, majonez oraz gotowe sosy, ale właśnie własnoręcznie przygotowane, lekkie i delikatne dipy. Bazę naszego dipu stanowi jogurt naturalny. Do niego dodajemy – według uznania – przyprawy i zioła.
By stworzyć dip czosnkowy, wystarczy dodać 2-3 zmiażdżone ząbki czosnku, łyżkę soku z cytryny, sól, pieprz oraz wybrane zioła, np. koperek czy bazylię.
A może macie ochotę na greckie tzatziki? Dorzućcie więc do powyższego przepisu startego ogórka i gotowe. Przepis na dip rzodkiewkowy również jest banalnie prosty: do jogurtu dodajemy posiekane rzodkiewki oraz szczypiorek, doprawiamy solą i pieprzem i wszystko mieszamy. Świetnie smakuje również dip w bardzo minimalistycznej wersji – wystarczy dodać do jogurtu koperek lub szczypiorek. Prosto, pysznie i zdrowo.
Technika grillowania
Na koniec jeszcze dwie najważniejsze wskazówki dotyczące techniki grillowania. Po pierwsze – pamiętajcie, by zawsze umieszczać potrawy na specjalnych tackach. Bardzo ważne jest, by nie dopuścić, aby tłuszcz wydobywający się z mięsa ściekał wprost do paleniska. Podczas spalania tłuszczu wydzielają się szkodliwe substancje, które następnie osadzają się na potrawach. Dlatego tacki to podstawa.
A po drugie – podczas grillowania korzystajcie z węgla drzewnego. Starajcie się nie stosować rozpałki, a na pewno zrezygnujcie z rozpalania za pomocą gazet lub kartonowych opakowań. Jeśli nie uda się Wam rozpalić grilla bez użycia rozpałki, to po prostu odczekajcie chwilę zanim położycie potrawy.
Życzymy udanego zdrowego grillowania i smacznego!