Dlaczego diety na mnie nie działają?

Dlaczego diety na mnie nie działają?

Stosujesz już którąś z kolei dietę i nadal nie widzisz efektów? Waga ciała nie spada lub szybko wraca co najmniej do punktu wyjścia? Zobacz, gdzie popełniasz błędy.

Dlaczego głodówka nie działa?

1. Diety drastycznie ograniczające ilość przyswajanych kalorii powodują niedobory aminokwasów, a co za tym idzie – przyczyniają się do redukcji tkanki aktywnej (mięśni), nie powodując redukcji tkanki tłuszczowej.
2. Efektem tego działania jest uszczuplenie tkanki mięśniowej, czyli tkanki aktywnej, która daje możliwość spalania tkanki tłuszczowej. Jest to następny etap powstającego błędnego koła.
3. Zbyt szybki spadek wagi powoduje aktywację procesów obronnych w naszym organizmie, co w dłuższym okresie czasu prowadzi do osiągnięcia efektu odwrotnego od pożądanego, czyli słynnego efektu jo-jo.

Różne kalorie

Powszechnie popełnianym błędem jest również liczenie kalorii nie rozróżniając ich pod względem pochodzenia. Utarło się, że wszystkie kalorie są sobie równe, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. Kalorie z cukrów prostych zdecydowanie szybciej odkładają się w tkance tłuszczowej organizmu. Ta sama ilość kalorii przyswojona w postaci białek będzie znacznie bardziej przystępną formą dla naszego organizmu.

Mniej jeść?

Większość z nas uważa, iż ograniczając ilość przyswajanego jedzenia, uda im się zbić wagę i doprowadzić swoje ciało do lepszej formy. Nic bardziej mylnego! Organizm człowieka został skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić nam przetrwanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Podczas głodówki, na której opiera się większość diet, zdaje on sobie sprawę, że coś jest nie porządku. Kiedy po takim okresie „głodu” dostarczymy mu pożywienia, nie przemieni on całości w energię, lecz zacznie magazynować tłuszcze na wypadek gdyby znowu zdarzyło mu się znaleźć w takiej ciężkiej sytuacji. Efektem tego będzie nie tylko wzrost wagi, ale także poczucie zmęczenia i ospałość. 

Planowanie diety

Jak zatem rozplanować dietę aby udało się zrzucić zbędne kilogramy?
Pierwszą podstawową sprawą jest to, aby nie nastawiać się na szybkie efekty. Zbijanie wagi to długi proces poparty dobrą strategią i zaangażowaniem.

Oto kilka podstawowych zasad dobrej diety:
1. Zero cukrów prostych. Niestety nie da się zredukować wagi nie rezygnując z napojów typu cola, batonów i czekolad.
2. Przynajmniej trzy posiłki dziennie w tym obowiązkowe śniadania!!! Najlepszym rozwiązaniem byłoby rozkładać spożywane jedzenie na 4-5 posiłków dziennie, lecz wiadomo, że nie każdy ma na to czas.
3. Pełnowartościowe posiłki. Oznacza to, że każdy posiłek powinien składać się z węglowodanów, białek i warzyw w odpowiednio dobranych proporcjach.
4. Spożywanie dużej ilości wody. Większość ludzi jest odwodniona, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Do sprawnego funkcjonowania organizm potrzebuje minimum 2-3 litry wody dziennie. Zielona herbata i kawa wspomagają odchudzanie.



0 komentarzy
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ