Jak szybko można schudnąć?

Jak szybko można schudnąć?

15 kilogramów w miesiąc? 6 kilogramów w tydzień? Twórcy cudownych diet i magicznych tabletek prześcigają się w obietnicach, a tymczasem nasz organizm posiada swoje naturalne ograniczenia. Zarówno proces nabierania, jak i tracenia tkanki tłuszczowej wymaga czasu, więc jeśli zastanawiacie się, jak szybko można schudnąć, to zapraszamy Was do zapoznania się z pewnymi danymi.

By spalić kilogram tłuszczu

Do odchudzania możemy podchodzić w dwojaki sposób: albo zależy nam na tym, by uzyskać ładną sylwetkę i móc chwalić się jędrnym ciałem, albo chcemy jak najszybciej zrzucić wagę nie bacząc na to, czy tracimy kilogramy tkanki tłuszczowej, mięśni czy wody. Nie bez powodu lekarze oraz dietetycy już od lat przestrzegają przed zbyt szybką utratą kilogramów i przekonują, że idealnym tempem chudnięcia jest 1 kilogram tygodniowo. Związane jest to ze specyfiką procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Żeby pozbyć się 1 kilograma tkanki tłuszczowej musimy spalić około 7 700 kcal. Jeśli liczbę tę podzielimy na 7 dni, to wychodzi, że każdego dnia nasz deficyt energetyczny musi wynosić 1 100 kcal. Deficyt ten osiągniemy albo przez ograniczanie spożywania kalorii, czyli dietę redukcyjną, albo poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Najlepiej połączyć oba podejścia, czyli np. niemal każdego dnia wykonywać ćwiczenia, dzięki którym spalimy ok. 500-600 kcal i odjąć z codziennego menu ok. 500-600 kcal. Dlaczego tak?

Dieta + ćwiczenia = efekty

Dieta, która drastycznie ogranicza liczbę przyjmowanych kalorii jest traktowana przez organizm jako okres głodówki, w czasie którego koniecznie trzeba zadbać o zachowanie rezerw. Ponieważ najwięcej energii zgromadzone jest w tłuszczu, to organizm właśnie tkanki tłuszczowej nie chce się pozbywać. Podczas głodówki tracimy więc kilogramy, ale tylko niewielka ich część pochodzi właśnie z tkanki tłuszczowej. Jeśli zdecydujemy się na połączenie odpowiedniej diety z regularnym ruchem, to nie będziemy musieli stosować głodówek i obawiać się efektu jo-jo.

Tempo chudnięcia jest uzależnione od wielu czynników, m.in. naszych predyspozycji czy wyjściowej wagi. Zazwyczaj im większą mamy nadwagę, tym łatwiej pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a następnie tempo chudnięcia się zmniejsza.

Nie jest również powiedziane, że nie możemy zdrowo chudnąć więcej niż 1 kilogram tygodniowo. Podany przykład mówi o traceniu 1 kilograma tłuszczu, więc wskazówka wagi może pokazywać większą utratę kilogramów. Ponadto jeśli dzięki intensywnej (oczywiście w granicach rozsądku) aktywności fizycznej spalimy więcej kalorii, to tempo tracenia kilogramów również będzie szybsze.

Wyznaczanie terminów, np. schudnę do wakacji, bez brania pod uwagę możliwości naszego organizmu, nie jest najrozsądniejszym postępowaniem. Pamiętajmy, że skoro proces przybierania na wadze nie nastąpił bardzo szybko, to też z dnia na dzień nie pozbędziemy się nadmiaru kilogramów.

Zbyt szybka utrata kilogramów może prowadzić do:

  • niedoborów składników odżywczych i problemów zdrowotnych,
  • odwodnienia,
  • utraty jędrności skóry,
  • utraty tkanki mięśniowej,
  • zyskania sylwetki skinny fat,
  • spowolnienia metabolizmu i co za tym idzie – efektu jo-jo, gdy wrócimy do diety nie zawierającej deficytu kalorycznego.

Bezpieczne odchudzanie polega na przyzwyczajeniu organizmu do powolnej utraty tkanki tłuszczowej i daje też czas na to, by nasza skóra mogła się kurczyć.

Polecane artykuły



0 komentarzy
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ