Sprawdź swoją gibkość

Sprawdź swoją gibkość

Zachęcaliśmy Was już do wykonania testów wytrzymałościowych, więc teraz przyszedł czas na sprawdzenie swojej gibkości. Proponujemy Wam dwa bardzo proste i szybkie do wykonania testy.

Skłon w pozycji stojącej

Najprostszym testem jest skłon w pozycji stojącej, który sprawdza przede wszystkim gibkość grzbietu oraz nóg, ale jest miarodajny. Do testu nie potrzebujesz żadnych przyrządów. Pamiętaj tylko, by przed wykonaniem skłonu, zrobić rozgrzewkę całego ciała. I przystępujemy do sprawdzianu.

Stań prosto ze złączonymi stopami. Zrób płynny skłon w przód, nie zginając nóg w kolanach i wykonaj po kolei następujące czynności:

  • chwyć obiema rękami za kostki nóg (słaba gibkość),
  • dotknij palcami obu rąk palców stóp (mierna gibkość),
  • dotknij palcami obu rąk podłoża (gibkość zasługująca na ocenę dostateczną)
  • dotknij wszystkimi palcami podłoża, palce powinny być rozłożone (dobra gibkość),
  • dotknij całymi dłońmi podłoża (bardzo dobra gibkość),
  • dotknij głową kolan (wybitna gibkość).

W zależności od tego, ile ćwiczeń jesteś w stanie wykonać, taka jest Twoja gibkość.

Skłon w siadzie

Do tego testu będziesz potrzebować miary krawieckiej lub taśmy do mierzenia i znowu wykonamy skłon, ale tym razem w pozycji siedzącej. Przed testem wykonaj rozgrzewkę.

Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami, a stopy rozstaw w odległości 25 cm od siebie. Pomiędzy stopami ułóż taśmę do mierzenia tak, by wartość 35 cm znajdowała się dokładnie tam, gdzie kończą się pięty. Początek taśmy musi być skierowany w stronę kolan, a jej wartość powinna rosnąć w stronę pięt. Wykonaj skłon w przód i wyciągnij ręce jak najdalej przed siebie. Pamiętaj, by jedna dłoń spoczywała na drugiej. Wykonaj trzy próby i zanotuj najdłuższą odległość, którą udało Ci się osiągnąć. Teraz porównaj swój wynik z tabelką, w której wartości wyrażone są w centymetrach:

Przykładowo – jeśli jesteś kobietą w wieku do 29 lat i Twój wynik wynosi ponad 47,5 cm, to posiadasz wspaniałą gibkość, a jeśli wynosi poniżej 25 cm, to Twoja gibkość jest słaba.

Bez względu na wynik, spróbuj znaleźć chwilę (na przykład co drugi dzień), by wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Wraz z wiekiem mięśnie i ścięgna skracają się stopniowo, a to może prowadzić do dolegliwości bólowych. Dlatego wszystkich zachęcamy do ćwiczeń rozciągających, których najwięcej znajdziecie w treningach Pilates i Joga.

Polecane artykuły



0 komentarzy
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ