Ćwiczenia do szpagatu

Ćwiczenia do szpagatu

Szpagat damski, inaczej nazywany francuskim, jest figurą, którą może wykonać niemal każdy, chociaż figura ta do najłatwiejszych nie należy. Oczywiście niezbędne będą regularne ćwiczenia do szpagatu i cierpliwość, ponieważ wbrew temu, co niektórzy obiecują, nie da się rezultatów osiągnąć w kilkanaście dni.

Najważniejsze zasady

Zanim zaczniesz wykonywać ćwiczenia do szpagatu, warto poznać podstawowe zasady, dzięki którym unikniesz kontuzji oraz bólu:

  • Przed każdym treningiem rozciągającym musisz świetnie rozgrzać mięśnie i stawy. Konieczna będzie minimum 10-15 minutowa energiczna rozgrzewka. Oczywiście rozgrzewamy całe ciało.
  • Nie wykonuj ćwiczeń rozciągających codziennie, ponieważ ścięgna i mięśnie muszą mieć czas na odpoczynek i regenerację. Za optymalną ilość treningów uważa się 3-5 w tygodniu.
  • Podczas ćwiczeń nie skupiaj się jedynie na rozciąganiu ud. Najlepiej wykonać kompleksowy trening rozciągający. Ćwiczenia takie znajdziesz w naszych zestawach Pilates i Yoga.
  • Wykonując ćwiczenia nigdy nie przekraczaj progu bólu. Ćwiczenia te powinny sprawiać przyjemność i prowadzić do ogólnego rozluźnienia, a nie dolegliwości bólowych i spięcia.
  • Jako ćwiczenia do szpagatu najczęściej polecane jest rozciąganie statyczne aktywne i statyczne bierne, które uważane są za bezpieczny rodzaj stretchingu. Oba te rodzaje rozciągania znajdziesz w treningach Pilates i Yoga. Gdy osiągniesz pełną pozycję, to nie staraj się jej pogłębiać szarpanymi ruchami, ponieważ takie działania mogą powodować kontuzję.
  • Nie spiesz się podczas wykonywania ćwiczeń, postaraj się w pełni rozluźnić.
  • Ćwiczenia rozciągające najlepiej wykonywać wieczorem lub po południu, ponieważ wtedy mięśnie i ścięgna są lepiej rozgrzane niż zaraz po wstaniu z łóżka.
  • Ćwiczeń rozciągających nie należy wykonywać, jeśli jest się kontuzjowanym. Bez względu na to jaką partię ciała dotknęła kontuzja.
  • Pamiętaj, że nabieranie gibkości to proces. W tej kwestii nic nie można robić na siłę.

Polecane ćwiczenia do szpagatu

Rozciąganie nóg

 

Usiądź w siadzie skrzyżnym. Prawą nogę wyciągnij w bok tak, by tworzyła kąt 45 stopni z tułowiem. Pochyl się do przodu, wyciągnij ręce i oprzyj dłonie na podłodze. Wytrzymaj kilkanaście sekund, a następnie zmień nogę.

 

 

 

Otwieranie bioder

 

Stań na czworakach. Lewe kolano umieść nad klatką piersiową. Połóż się na macie tak, by lewa łydka i udo dotykały twojego brzucha. Wyciągnij prawą nogę do tyłu, ugnij ramiona i przenieś ciężar ciała na przedramiona. Oddychaj głęboko przez chwilę. Ćwiczenie zakończ w siadzie skrzyżnym, a następnie powtórz na drugą stronę.

 

Rozciąganie wyprostowanej nogi

 

Połóż się na plecach, kolana przyciągnij do klatki piersiowej, opleć dłońmi kolana. Wyciągnij prawą nogę do góry i oburącz chwyć za prawą łydkę. Równocześnie wyciągnij lewą nogę przed siebie. Zrób wydech i zmień nogę. Ćwiczenie powtórz po 5 razy na każdą stronę.

 

 

Duży rozkrok z dłońmi na kostkach

 

Stań z połączonymi stopami. Podskocz, aby przejść do szerokiego rozkroku. Z wydechem opuść tułów i oprzyj dłonie na macie. Zachowaj wyprostowane nogi w kolanach. Dłońmi chwyć kostki i  wyciągnij kręgosłup. Zostań w tej pozycji na 5 oddechów. Z wdechem podnieś tułów. Zakończ zeskokiem.

 

 

Siad z rozciąganiem, głowa w dole

 

Usiądź na macie, wyprostuj nogi i plecy. Prawą stopę przyciągnij do wewnętrznej strony lewego uda. Dłońmi chwyć za lewą stopę. Pochyl tułów i głowę. Pozostań w tej pozycji na 5 oddechów. Wyprostuj tułów, połącz stopy i wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

 

 

Skłon do podłogi, głowa na goleni

 

Połącz stopy, wyprostuj nogi w kolanach i z wydechem opuść tułów. Oprzyj dłonie na macie, zachowaj prosty kręgosłup i nie zginaj kolan. Z wydechem unieś prawą nogę. Lewą dłonią chwyć lewą kostkę. Podczas wydechu przyciągnij głowę do goleni i unieś wyżej prawą nogę. Pozostań w pozycji na 5 oddechów. Z wydechem połącz stopy i powtórz ćwiczenie na drugą stronę. Oprzyj dłonie na biodrach i wróć do pozycji wyjściowej.

Możesz skorzystać również z naszego programu treningowego ZDROWE CIAŁO, w którym znajdziesz wiele ćwiczeń rozciągających.

Polecane artykuły0 komentarzy
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ