Orzechy w diecie

Orzechy w diecie

Orzechy to jedna z najzdrowszych przekąsek. Kryje się w nich całe bogactwo witamin i minerałów, sporo wartościowego białka oraz tłuszczu, co skutkuje wysoką wartością energetyczną i niestety niektórych odstrasza. Całkiem niesłusznie, bo nie powinniśmy się bać kalorii siedzących w orzechach.

Zjedzenie garści orzechów dziennie przyniesie nam same korzyści – zarówno zdrowotne, jak i te związane z urodą, bo orzechy dobrze wpływają na stan cery, włosów oraz paznokci i mogą wspomagać odchudzanie. Jeśli należysz do osób aktywnych, to tym bardziej musisz znaleźć miejsce dla orzechów w codziennym jadłospisie. Nie jest to trudne, bo orzechy można jeść solo, jako dodatek do sałatek lub wzbogacić nimi poranną owsiankę. Dlaczego warto? Poniżej przedstawiamy Wam korzyści płynące z regularnego spożywania najbardziej popularnych rodzajów orzechów.

Pistacje poprawią nastrój

Pistacje bardzo dobrze działają na nasz nastrój: zawierają dużo witaminy B6, która poprawia samopoczucie, sprawia, że mamy więcej energii do działania i mniej się denerwujemy. Ponadto w pistacjach znajdziemy spore ilości miedzi, fosforu, potasu, magnezu i manganu oraz oczywiście zdrowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Z publikacji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem wynika, że regularne spożywanie pistacji obniża ryzyko zachorowania na raka płuc oraz prostaty.

Wartość energetyczna: 571 kcal w 100 g, zawartość tłuszczu: 46%
Łyżka nieobranych pistacji dostarcza ok. 50 kcal

Orzechy włoskie usprawnią mózg

Informacje o dobroczynnym wpływie orzechów włoskich na pracę mózgu nie są ani trochę przesadzone. Co ciekawe – przez swoje działanie na układ nerwowy są polecane również osobom, które mają obniżony nastrój czy nadpobudliwość psychoruchową. Orzechy włoskie zawierają wiele przeciwutleniaczy, witamin oraz składników mineralnych, takich jak magnez, kwas foliowy, witamina E czy witaminy z grupy B. Orzechy te wspomagają również odchudzanie, chociaż są przekąską wysokokaloryczną. Jeśli nie lubimy jeść orzechów solo, to świetnie sprawdzą się one w lekkich sałatkach.

Wartość energetyczna: 645 kcal na 100 g, zawartość tłuszczu: 60%
Garść obranych orzechów dostarcza ok. 200 kcal, jeden orzech – ok. 25 kcal

Orzechy laskowe zadbają o urodę

Dlaczego warto jeść orzechy laskowe? Polecane są one w profilaktyce miażdżycy i usprawniają pracę mózgu, ale to nie wszystko, bo orzechy laskowe są również naturalnym eliksirem młodości. Bardzo duża zawartość witaminy E, witaminy z grupy B i witamina C to główne składniki tego „eliksiru”, który zadba o dobry stan naszej cery, włosów i paznokci. Nie powinno więc nas dziwić, że olej z orzechów laskowych wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry, podobnie jak olej arganowy. Orzechy laskowe zawierają także sporo minerałów, czyli: fosfor, wapń, magnez, potas, mangan i żelazo.

Wartość energetyczna: 628 kcal na 100 g, zawartość tłuszczu: 61%
Jedna łyżka orzechów dostarcza ok. 100 kcal

Orzeszki piniowe nasycą na długo

Orzeszki piniowe tak naprawdę nie są orzechami, ale nasionami sosny naturalnie występującej na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego i już od czasów antycznych stanowią składnik kuchni obecnych Włoch i Grecji. Te orzeszki także są świetnym źródłem witaminy E oraz witamin z grupy B. Ponadto zawierają dużo cynku, żelaza, magnezu, manganu, miedzi, potasu i wapnia. Naukowcy udowodnili, że orzeszki piniowe są bardzo pomocne podczas odchudzania, ponieważ potrafią nasycić nas na długo i zlikwidować napady wilczego apetytu. Oczywiście orzeszki te należy jeść w rozsądnych ilościach, np. w postaci makaronu pełnoziarnistego ze wspaniałym pesto alla genovese, którego jednym z głównych składników są właśnie nasiona pinii.

Wartość energetyczna: 673 kcal na 100 g, zawartość tłuszczu: 68%
Łyżka orzechów dostarcza ok. 70 kcal, garść ok. 150 kcal

Orzechy nerkowca – naturalny Prozac

W orzechach nerkowca znajdziemy podobne witaminy i minerały, jak w przypadku wcześniej wspominanych orzechów – sporo witamin z grupy B, witaminę E, cynk, żelazo, magnez. Ostatnio przeprowadzone były badania, które udowodniły, że orzechy nerkowca poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę i naukowcy próbują na ich podstawie stworzyć leki przeciwcukrzycowe. Udowodnione również zostało, że orzechy nerkowca posiadają duże ilości tryptofanu, z którego wytwarzana jest serotonina, nazywana hormonem szczęścia. Szczególnie warto więc spożywać je właśnie zimą, gdy w naszej krwi spada poziom serotoniny. W walce ze smutkiem nerkowce okażą się bardziej skuteczne niż czekolada.

Wartość energetyczna: 553 kcal w 100 g, zawartość tłuszczu: 44%
Garść orzechów nerkowca dostarcza ok. 200 kcal

Polecane artykuły



0 komentarzy
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ