Dlaczego nawet szczupłe i wysportowane kobiety narzekają na stan swoich ud? Co zrobić, by pozbyć się tkanki tłuszczowej z dolnych partii ciała? Czy możliwe jest wyszczuplenie tylko tego obszaru? I wreszcie – czy można wygrać z genami i hormonami? Gdy poznasz odpowiedź na te pytania, dużo łatwiej będzie Ci osiągnąć wymarzony wygląd.
Dystrybucja podskórnej tkanki tłuszczowej w ciele
Wystarczy spojrzeć w lustro, by zauważyć, że tłuszcz nie odkłada się w naszym ciele identycznie. W jednych miejscach jest go więcej, a w innych mniej. Na podstawie dystrybucji podskórnej tkanki tłuszczowej wyróżniono dwa podstawowe typy otyłości: otyłość brzuszną, gdy nasza sylwetka przypomina kształtem jabłko i otyłość pośladkowo-udową, gdy bliżej nam do kształtu gruszki. Słowo „otyłość” możemy umieścić w cudzysłowie, ponieważ nawet szczupłe kobiety mają problem z nadmiarem tłuszczyku na udach. Z czego wynika ten problem? Okazuje się, że winna jest natura i działające w jej imieniu hormony.
Tkanka tłuszczowa na udach, pośladkach i biodrach szczególnie lubi odkładać się u kobiet młodych. W późniejszym czasie, a szczególnie po menopauzie, u pań najczęściej występuje otyłość brzuszna. A za takie rozmieszczenie tłuszczyku odpowiedzialny jest progesteron, żeński hormon płciowy. Jego prawidłowy, wysoki poziom w młodym wieku sprawia, że tłuszcz gromadzi się w dolnym obszarze ciała, a gdy poziom progesteronu spada, to tłuszcz chętniej odkładany jest w okolicy brzucha. Oczywiście czasem zdarza się także otyłość brzuszna u młodych kobiet, ale wtedy największym winowajcą są geny. Możemy mieć również osobisty wkład w otyłość brzuszną, jeśli nie dbamy o to, co jemy i preferujemy siedzący tryb życia.
Natomiast tłuszcz odkładany w okolicy ud oraz bioder ma być swoistym zabezpieczeniem i zapasem na czas ciąży oraz karmienia piersią i właśnie dlatego organizm nie chce się go pozbywać. Często dochodzi więc do sytuacji, że nie chcemy już chudnąć z górnej części ciała, ale wygląd naszych ud nadal nas nie zadowala. Czy można więc wyszczuplić tylko tę część ciała?
Jak wyszczuplić uda? Trening i dieta
Niestety musimy rozczarować wszystkie panie, które chciałyby stracić centymetry tylko z ud.Takie wybiórcze schudnięcie nie jest możliwe. Nie znaczy to jednak, że osiągnięcie wymarzonego wyglądu jest niemożliwe. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, nie odpuszczać oraz rozsądnie podejść do tego wyzwania. I co najważniejsze – musimy zadbać zarówno o górną, jak i dolną część ciała jednocześnie.
Wyszczuplenie ud bez redukcji tkanki tłuszczowej jest niemożliwe. Oznacza to, że prawdopodobnie nadal będziemy chudnąć również z górnej części ciała. Żeby zmniejszyć dysproporcje, konieczne są więc ćwiczenia modelujące ramiona oraz klatkę piersiową. Jednym słowem – musicie do treningów włączyć ćwiczenia siłowe na górną część ciała. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednie ćwiczenia na uda, które wzmocnią mięśnie, rozciągną je, ale nie rozbudują za bardzo. Pamiętajcie, że ćwiczenia także świetnie ujędrniają ciało, więc po pewnym czasie zauważycie również, że nawet Wasza wewnętrzna część ud wygląda zdecydowanie lepiej.
Oczywiście treningi połączyć należy z racjonalną dietą. Najczęściej wystarczy zastosować podstawowe zasady zdrowego odżywiania, by zobaczyć efekty, ale nie zaszkodzi także udać się do dietetyka.
Podsumowując – by wyszczuplić uda konieczna będzie racjonalna dieta oraz treningi składające się z ćwiczeń na dolne partie ciała oraz ćwiczeń siłowych na górne partie ciała. Takie ćwiczenia znajdziecie w każdym treningu Ambient Fit, który gorąco polecamy. Można oczywiście opracować własne programy treningowe. Przed ćwiczeniami warto wykonać również krótki trening cardio lub interwałowy, który wpłynie na przyspieszenie metabolizmu oraz szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Pamiętajcie tylko, by do aktywności fizycznej również podchodzić z głową – więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Masaże
Wspomagająco w walce z tłuszczykiem na udach działają również masaże manualne. Warto więc od czasu do czasu udać się do dobrego masażysty. Takie sesje wpłyną na lepsze krążenie krwi oraz limfy, co jest szczególnie ważne, gdy zmagamy się z cellulitem, a także rozbiją podskórną tkankę tłuszczową, dzięki czemu usuwanie tłuszczu z komórek przebiegnie sprawniej. Masaże możemy potraktować jako nagrodę za naszą codzienną ciężką pracę nad doskonałą sylwetką.