Taniec na odchudzanie? Fitness kontra taniec

Taniec na odchudzanie? Fitness kontra taniec

Ile kalorii spalamy podczas zajęć tanecznych? Czy taniec umożliwi nam zrzucenie zbędnych kilogramów? Jakie mięśnie możemy dzięki niemu wzmocnić? Czy taniec możemy potraktować jako sport?

Ile kalorii spalamy podczas tańca?

Taniec może być świetnym pomysłem, jeśli zależy nam na wyszczupleniu ciała. Jest jednak jedno „ale” – musimy korzystać z zajęć tanecznych minimum 3 razy w tygodniu, a idealnie byłoby 5 razy w tygodniu. Jeśli nasza aktywność nie będzie regularna, to na spektakularne efekty nie możemy liczyć. A ile kalorii spalamy podczas tańca?

Oczywiście wiele zależy od rodzaju tańca i jego tempa. Tańce o niezbyt szybkim tempie pozwalają na spalenie ok. 150-300 kcal w godzinę. Do tych tańców możemy zaliczyć taniec towarzyski czy taniec orientalny. Z kolei tańce posiadające szybkie tempo pozwalają na spalenie ok. 300-400 kcal w godzinę. Do tej grupy zaliczamy tańce latynoamerykańskie, afrykańskie, współczesne. Jak więc widać – liczba spalanych kalorii jest dosyć podobna do zajęć fitness czy biegania w niezbyt szybkim tempie.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na zajęciach tanecznych panuje dosyć zmienne tempo i trudno ten rodzaj aktywności zaliczyć do treningu aerobowego. To, ile rzeczywiście czasu tańczymy, zależy od naszego poziomu zaawansowania. Ponadto zajęcia taneczne najczęściej rozpoczynają się od rozgrzewki i kończą rozciąganiem, więc może się okazać, że tak naprawdę podczas zajęć tańczymy jedynie ok. 20-30 minut. Wtedy liczba spalonych kalorii będzie znacznie niższa niż podczas nieprzerwanej sesji ćwiczeń fitness czy biegania. Jeśli jednak nie przepadasz za tradycyjnym fitnessem, to taniec może być dla niego świetną alternatywą. Można też połączyć jedno i drugie i skorzystać z zajęć Zumby lub Dance Fitness.

Jakie mięśnie pracują?

Taniec nie tylko ułatwi zrzucenie nadprogramowych kilogramów, ale również wzmocni mięśnie. Podczas każdego rodzaju tańca pracują mięśnie nóg, pośladków, brzucha, pleców i najczęściej również mięśnie rąk, chociaż intensywność tej pracy zależy od rodzaju tańca. Niezwykle ważne jest, że konieczność utrzymania odpowiedniej postawy angażuje do pracy mięśnie głębokie stabilizujące tułów, a przy tym uczy nas zachowywania wyprostowanej sylwetki.

To jeszcze nie wszystko, bowiem taniec zwiększa również siłę oraz wytrzymałość. Można polecić go wszystkim osobom, które chcą poprawić swoją kondycję. Ponadto ten rodzaj aktywności znacząco wpływa na zwinność i grację ruchów, świetnie niweluje stres i bardzo dobrze poprawia samopoczucie. Oczywiście wszystko to wtedy, gdy z zajęć tanecznych korzystamy regularnie.

Taniec czy fitness?

Idealnie byłoby połączyć zajęcia taneczne z fitnessem lub siłownią, ponieważ podczas tańca nie mamy zbyt dużego wpływu na to, jakie grupy mięśni pracują. Natomiast podczas zajęć fitness lub treningu na siłowni, możemy plan ułożyć tak, by angażować do pracy wszystkie grupy mięśniowe.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na wyszczupleniu, to taniec na pewno okaże się pomocny, choć oczywiście pod warunkiem, że będzie to aktywność regularna i połączona z racjonalną dietą, najlepiej redukcyjną.

Polecane artykuły0 komentarzy
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ