Która dieta jest najskuteczniejsza?

Która dieta jest najskuteczniejsza?

Dieta Atkinsa, South Beach, dieta Strażników Wagi, a może któraś z diet propagowanych przez takie programy telewizyjne, jak The Biggest Loser? Jeśli chcecie wiedzieć, która dieta jest najskuteczniejsza, to koniecznie przeczytajcie, co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy.

Cudowne diety

Co jakiś czas pojawiają się nowe diety, a ich twórcy zawsze podkreślają, że to właśnie ta nowa dieta jest jedną z najskuteczniejszych i w szybkim czasie umożliwi nam zrzucenie zbędnych kilogramów. Wystarczy tylko kupić książkę opisującą dietę i sumiennie stosować się do zaleceń. Niestety cuda zdarzają się rzadko, bo gdyby istniała dieta spełniająca te wytyczne, to nie byłoby potrzeby wymyślania coraz to nowych jadłospisów. Czy oznacza to, że nie można stworzyć skutecznej diety, która nie skutkowałaby efektem jo-jo? Co do powiedzenia mają naukowcy?

Diety skuteczne tak samo

Niedawno w „Journal of the American Medical Association” ukazały się wyniki badań naukowców z kanadyjskich instytucji badawczych, m.in. Uniwersytetu McMaster w Ontario oraz Instytutu Badań Chorób Dziecięcych w Toronto. By odpowiedzieć na pytanie: „która dieta jest najskuteczniejsza”, badacze przeanalizowali niemal 60 artykułów zawierających wyniki unikalnych badań. Łącznie przyjrzeli się efektom stosowania różnorodnych diet u ponad 7 tysięcy osób, których BMI wynosiło 25 lub więcej. Wniosek?

Każda ze stosowanych diet przynosi bardzo podobne efekty. Bez względu więc na to, czy stosowano dietę niskowęglowodanową czy niskotłuszczową, skutek jest taki sam – średnio osoby schudły niecałe 7,5 kilograma w ciągu 12 miesięcy (chociaż po 6 miesiącach różnice były trochę większe). Niestety niemożliwe było ustalenie, co stało się z wagą tych osób po skończeniu modnej kuracji odchudzającej.

Warto podkreślić, że naukowcy zaznaczyli, iż w ogóle nie skupiali się na kwestiach zdrowotnych osób odchudzających się, ponieważ ich celem było określenie efektywności diet, a nie ich bezpieczeństwa.

Naukowcy we wniosku sformułowali tezę, że każda dieta niskowęglowodanowa i niskotłuszczowa może poskutkować znaczącą utratą masy ciała i zarekomendowali, by wybierać taką dietę, której założeń będziemy mogli przestrzegać przez dłuższy czas. Jak przemienić te zalecenia w praktykę?

Skuteczna dieta dla Ciebie

Zacząć warto od krótkiego scharakteryzowania najpopularniejszych typów diet. Jedne z nich są dietami niskowęglowodanowymi, czyli postulują ograniczenie spożywania węglowodanów do około 100 gramów na dzień. W swym bardziej rygorystycznym kształcie dieta nieskowęglowodanowa zaleca, by całkowicie wyeliminować z diety pieczywo, kaszę, ryż czy ziemniaki, a warzywa spożywać tylko te, które są niskowęglowodanowe, czyli np. unikać powinniśmy warzyw strączkowych. Te najbardziej rygorystyczne diety niskowęglowodanowe dążą do tego, by ograniczyć spożywanie węglowodanów do mniej niż 50 gramów dziennie, dzięki czemu organizm wchodzi w stan ketozy, co przez wielu lekarzy nie jest uznawane za bezpieczne.

Z kolei diety niskotłuszczowe postulują mocne ograniczenie spożywania tłuszczy, przede wszystkim zwierzęcych. Jeśli więc wybieramy mięso, to musi to być produkt jak najchudszy, np. drób lub ryba i oczywiście przygotowywany bez dodatku tłuszczu. Nabiał najlepiej spożywać całkowicie odtłuszczony, czyli ten, z napisem 0%. Problemem tego typu diety jest fakt, że tłuszcze, w tym tłuszcze zwierzęce, są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Natomiast ograniczanie tłuszczu może prowadzić do spożywania większej ilości węglowodanów lub niekoniecznie zdrowych „wypełniaczy”, ponieważ w produktach całkowicie odtłuszczonych znajdziemy wiele składników, które umożliwiają zachowanie odpowiedniej konsystencji oraz smaku przypominającego smak naturalny.

Idealnym rozwiązaniem nie jest więc żadna modna dieta, ale racjonalne odżywianie – nic nowego, nic rewolucyjnego i nic „cudownego”. Taka dieta może być stosowana przez całe nasze życie, umożliwi zachowanie szczupłej sylwetki i nie będzie mieć negatywnych skutków dla zdrowia. Co więcej – jeśli taką dietę połączymy z systematycznym ruchem, to możemy w ciągu roku schudnąć więcej niż osoby z wspomnianych na początku badań. Sekret kryje się bowiem w wytrwałości.

Polecane artykuły0 komentarzy
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ