Pilates to system ćwiczeń wyjątkowy. Chociaż wygląda na bardzo łatwy i niemęczący, to jednak już po pierwszym treningu przekonacie się, że tak nie jest. Pot nie będzie lał się strumieniami, ale z każdym ćwiczeniem odczujecie pracę mięśni, szczególnie tych głębokich, o których często zapominamy. A co najważniejsze – już po kilkunastu treningach zauważycie bardzo pozytywne zmiany zachodzące w Waszym ciele.
Zwiększenie siły i stabilności mięśni
Pilates koncentruje się przede wszystkim na wzmacnianiu tzw. gorsetu mięśniowego, czyli mięśni posturalnych, a zatem mięśni brzucha oraz grzbietu, dzięki którym utrzymujemy prawidłową postawę ciała. Nie oznacza to, że inne partie mięśniowe są zaniedbywane. Główna uwaga skierowana jest jednak w stronę mięśni głębokich w odróżnieniu od wielu innych systemów, które skupiają się na mięśniach zewnętrznych. Dzięki temu ćwiczenia Pilates świetnie wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom mięśni przykręgosłupowych. Co ważne – Pilates uelastycznia również stawy.
Korekta wad postawy
Czy wiesz, że wraz z wiekiem może się zwiększać asymetria naszego ciała? Ruchy, które powtarzamy każdego dnia sprawiają, że jedne mięśnie są bardziej rozbudowane niż inne, a to może prowadzić do różnych bólów. Zazwyczaj zawsze w tej samej ręce trzymamy torebkę czy nosimy zakupy, jednej ręki używany do trzymania telefonu i dzieje się tak w wielu codziennych czynnościach. Do tego dochodzi jeszcze często praca siedząca, a sporo osób maszeruje po ulicach garbiąc się. Ćwiczenia składające się na Pilates mogą poprawić symetrię ciała i korygować wady postawy, ponieważ wzmacniamy te mięśnie, których używamy rzadziej, a odciążamy te mięśnie, które na co dzień bywają przepracowane, bo niwelujemy ich napięcie.
Wpływ na narządy wewnętrzne
Pilates ogromny nacisk kładzie na to, by podczas ćwiczeń prawidłowo oddychać. To właśnie od rytmu oddechu uzależnione jest tempo wykonywania ćwiczeń, a przy każdym wdechu staramy się „przyciągnąć pępek do kręgosłupa”. Głębokie i świadome oddychanie sprawia, że tkanki są lepiej dotlenione, a nasz organizm łatwiej pozbywa się toksyn. Ponadto Pilates poprawia pracę jelita grubego i poprzez swe działanie odprężające reguluje aktywność hormonalną. Naukowcy odkryli również pewną zależność pomiędzy elastycznością ciała a stanem naczyń krwionośnych. Okazuje się, że w przypadku osób w średnim wieku i starszych elastyczność ciała przekłada się na elastyczność naczyń krwionośnych. Pilates pomaga więc utrzymać naczynia krwionośne w dobrym stanie i tym samym ułatwia zachowanie odpowiedniego ciśnienia krwi i chroni przed chorobami układu krążenia.
Lepsze samopoczucie
Na lepsze samopoczucie składają się nie tylko tak popularne obecnie endorfiny, które uwalniają się podczas każdej aktywności fizycznej. Pilates działa na nasz umysł jeszcze w inny sposób, a mianowicie odpręża i niweluje stres. Są to ćwiczenia, które wymagają dużo koncentracji i skupienia, dzięki czemu sprzyjają pojawianiu się uczucia spokoju i relaksu.