Sezon na dynię

Sezon na dynię

Wraz z końcem klimatycznego lata przychodzi czas na dynię, a ponieważ zawsze namawiamy Was do przygotowywania posiłków z warzyw sezonowych, to tym razem przedstawiamy kilka przepisów z dynią w roli głównej.

Dlaczego warto?

Dynia niesłusznie bywa pomijana w naszym menu i często kojarzymy ją jedynie jako halloweenową ozdobę, a o niezwykłych właściwościach dyni wiedzieli już rdzenni mieszkańcy Ameryki Środkowej. Co więcej – dynia była dla Indian nie tylko jednym z głównych źródeł pożywienia, ale także na jej bazie przygotowywane były środki lecznicze. Co takiego niezwykłego kryje się w tym warzywie?

W dyni znajdziemy wiele witamin i mikroelementów, a warzywo to jest niskokaloryczne, bo zawiera około 20 kcal na 100 gramów, lekkostrawne i przywraca równowagą kwasowo-zasadową. Pomarańczowy kolor dynia zawdzięcza beta karotenowi, który przetwarzamy w witaminę A. Niektóre źródła podają, że zaledwie 100 gramów dyni zaspokaja 100% naszego dziennego zapotrzebowania na witaminę A, która – przypomnijmy – spowalnia tempo starzenia, wzmacnia system odpornościowy, chroni wzrok i utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów oraz paznokci. Ponadto dynia bogata jest w witaminy z grupy B (szczególnie B2), witaminę młodości, czyli E oraz witaminę C, a także potas, wapń, mangan, fosfor i żelazo. 100 gramów dyni zawiera 2,8 grama błonnika, więc warzywo to polecane jest również w dietach odchudzających.

Dużo bardziej kaloryczne niż miąższ są pestki dyni, bo zawierają ok. 600 kcal w 100 gramach, ale nie powinniśmy ich unikać. Pestki warto wprowadzić do naszego menu jako przekąskę lub dodawać do różnych potraw. Oprócz wysokiej zawartości cynku, pestki dyni kryją w sobie najbardziej pełnowartościowe tłuszcze roślinne (jedno- i wielonienasycone).

Do tych zalet dochodzą jeszcze walory kulinarne dyni. Możemy wyczarować z niej naprawdę wiele posiłków, wykorzystać do sałatek, zup, zapiekanek, łączyć z mięsem, makaronem czy ryżem. Równie dobrze dynia będzie smakowała w słodkim wydaniu jako farsz do naleśników, kompot, ciasto czy konfitura. Jeśli jeszcze nie przyrządzaliście potraw z dynią, to teraz jest na to idealny czas.

Potrawy z dyni

Rozgrzewająca zupa z dyni

Składniki
miąższ dyni – ok. 0,5 kg
bulion – 3 szklanki
cebula – 1 sztuka
imbir – 1 cm
oliwa – 1 łyżka
prażone pestki dyni – 3 łyżki
pieprz czarny
sól 

Wykonanie
Miąższ dyni pokrój w kostkę, cebulę drobno posiekaj, a imbir obierz i zetrzyj na tarce. W garnku posiadającym grube dno podgrzej oliwę i podsmaż na niej cebulę oraz imbir. Gdy cebula się zeszkli, dodaj dynię i smaż przez chwilę często mieszając. Dynię zalej bulionem i gotuj pod przykryciem przez 15 minut. Gdy dynia będzie miękka, zmiksuj zupę, dopraw solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Zupę podawaj z pestkami dyni. Możesz udekorować ją kleksem śmietany lub jogurtu naturalnego. 

Zapiekanka z dyni z ryżem lub mięsem

Składniki
miąższ dyni – 0,5 kg
mięso mielone lub ugotowany ryż – 250 g
pomidory z puszki – 1 sztuka
cebula – 1 sztuka
czosnek – 2 ząbki
ser żółty lub mozzarella lub ser biały
oliwa – 1 łyżka
chili – szczypta
zioła (tymianek, oregano lub bazylia)
pieprz
sól 

Wykonanie
Cebulę i czosnek posiekaj, a miąższ dyni pokrój w kostkę. Cebulę i czosnek podsmaż na oliwie. Jeżeli przygotowujesz zapiekankę z mięsem mielonym, to dodaj je na patelnię i podsmaż, a następnie dorzuć pomidory z puszki i smaż przez około 10 minut. Pod koniec smażenia dodaj przyprawy. W wersji wegetariańskiej najpierw dodaj do cebuli i czosnku pomidory wraz z przyprawami i smaż przez chwilę, a następnie dodaj ugotowany ryż i wszystko wymieszaj.

W żaroodpornym naczyniu ułóż warstwę pokrojonej dyni, na niej połóż sos z mięsem lub ryżem i znowu połóż warstwę ryżu. Całość posyp wybranym serem i zapiekaj w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 30 minut. 

Placuszki z dyni 

Składniki
miąższ dyni – 0,5 kg
jajko – 1 sztuka
cebula – 1 sztuka
mąka – 2 łyżki
pieprz
sól
chilli 

Wykonanie
Dynię zetrzyj na tarce o dużych oczkach, a cebulę drobno posiekaj. Połącz oba składniki, dodaj jajko, mąkę oraz przyprawy i wszystko dokładnie wymieszaj. Do masy możesz również dodać posiekane pestki dyni. Masę wykładaj łyżką na patelnię i smaż z obu stron na złoty kolor. Placki możesz smażyć na tłuszczu lub bez. Tak przygotowane placki świetnie smakują z jogurtem naturalnym, białym serem, twarożkiem lub fetą. 

Pieczona dynia pachnąca ziołami

Składniki
miąższ dyni – 1 kg
oliwa z oliwek – kilka łyżek
ulubione aromatyczne zioła (np. igiełki rozmarynu, oregano lub bazylia)
pieprz
sól
ewentualnie słodka czerwona papryka 

Wykonanie
Miąższ dyni pokrój na mniejsze kawałki (najlepiej paski). W zależności od rodzaju obierz ją ze skórki lub nie, np. dynia hokkaido nie wymaga obierania. Każdy kawałek dyni posmaruj oliwą z boku i od góry. Posyp pieprzem, solą i wybranym ziołem. Jeśli decydujesz się na rozmaryn, to użyj tylko jego igiełek, a nie całych gałązek. Kawałki dyni piecz przez 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180-200 stopni C. Wyjmij dynię, gdy będzie miękka.

Pieczona dynia wyśmienicie smakuje z dipami, np. sosem na bazie jogurtu z czosnkiem i stanowi świetną przekąskę. Można użyć jej również jako dodatek do smażonych mięs.

 

Polecane artykuły



0 komentarzy
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ