Warzywa w zimie – które wybrać?

Warzywa w zimie – które wybrać?

Latem, gdy półki uginają się od świeżych warzyw, nie mamy problemu ze skomponowaniem zdrowego posiłku. Zimą obowiązują te same zalecenia żywieniowe – powinniśmy spożywać dziennie 5 porcji warzyw, najlepiej różnorodnych, by uzupełniać witaminy i minerały. Które warzywa wybrać?

Świeże czy mrożone?

Zimą warto kupować warzywa świeże, ale tylko te, które są sezonowe. Warzywa, które przemierzają tysiące kilometrów, by wreszcie trafić na sklepowe półki raczej nie mają najlepszego smaku i często nie należą do najzdrowszych. Najpopularniejszym przykładem są pomidory, które muszą dojrzewać podczas transportu, ponieważ zrywa się je z krzaków, gdy są jeszcze zielone. W innym wypadku nie przetrwałyby tak długiej podróży. Dlatego zimą warto postawić również na warzywa mrożone.

Mrożenie jest jednym z lepszych sposobów na przechowanie warzyw, ponieważ niska temperatura w niewielkim stopniu wpływa na stratę wartości odżywczej. Ponadto mrożonym warzywom nie zmieniają się walory smakowe. Pamiętajmy tylko, by mrożone warzywa gotować krócej niż świeże, bo przeszły one już obróbkę wstępną w postaci blanszowania. Świetnym pomysłem jest gotowanie zamrożonych warzyw na parze.

Warzywa sezonowe

Wśród zimowych warzyw sezonowych królują warzywa korzeniowe: burak, seler, marchew, pietruszka oraz pasternak. Warto również sięgnąć po pory i przyrządzać z nich sałatki czy wspaniałą zupę-krem. Por zawiera spore ilości witaminy A, która chroni nasz wzrok, witaminy C, E i witamin B.

Jednym z bardziej wartościowych warzyw jest również burak, który zawiera dużo kwasu foliowego pomagającego zachować nam dobre samopoczucie psychiczne, witaminy C, żelaza, wapnia, potasu i magnezu.

Marchew to skarbnica beta-karotenu, czyli prowitaminy A, witamin z grupy B dbających o to, by nasza skóra była w odpowiedniej kondycji oraz minerałów: wapnia, żelaza, fosforu i miedzi.

Kolejny na liście zakupów znajduje się seler, który ułatwia odchudzanie poprzez pobudzenie przemiany materii, usuwa nadmiar wody z tkanek i oczyszcza z toksyn. O zaletach selera można mówić bardzo długo, ale dodamy tylko, że jest on pełen witamin z grupy B (w tym witaminy PP), witaminy C, której zawiera dwa razy więcej niż cytrusy i witaminy E.

Zimą jest także sezonem na pietruszkę i podobny do niej, choć ostatnio nieco zapomniany pasternak. Te warzywa również wprowadzić do swojego menu.

Kiszone warzywa

Oprócz świeżych sezonowych warzyw i mrożonek, zimą warto skusić się na warzywa kiszone – ogórki oraz genialną kapustę. Wybierając kapustę zwróćmy szczególną uwagę na to, czy jest ona kiszona czy kwaszona. Proces kwaszenia polega bowiem na dodaniu do poszatkowanej kapusty octu i cukru. Tak potraktowana kapusta nie będzie miała świetnych właściwości kapusty kiszonej, która zaliczana jest do tzw. „super food”. Proces kiszenia sprawia, że warzywa mają dwa razy więcej witaminy C oraz witamin z grupy B i przede wszystkim zawierają bakterie kwasu mlekowego, które ułatwiają trawienie, poprawiają perystaltykę jelit, odbudowują florę bakteryjną. Jak wspominaliśmy – znalezienie kapusty kiszonej może nie być łatwe, ale naprawdę warto udać się na poszukiwania.

Warzywa strączkowe

Zimą możemy sięgać również po warzywa strączkowe – ciecierzycę, soczewicę, groch, fasolę. Warzywa te są świetnym źródłem białka oraz błonnika i sycą na długo. Zawierają takie składniki mineralne, jak magnez, potas, fosfor, żelazo i są bogate przede wszystkim w witaminy z grupy B.

Polecane artykuły



1 komentarz
ZALOGUJ SIĘ ABY KOMENTOWAĆ
25 Jan 14 12:26
Czasem, gdy nie mam czasu jem nawet zamrożone :) takie warzywne zimne lody...