Fast food słusznie kojarzy nam się z prawdziwą bombą kaloryczną, która nie sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Wystarczy jednak do tradycyjnych przepisów wprowadzić trochę modyfikacji, by uzyskać pyszne, sycące i „odchudzone” potrawy. Jednym słowem – zdrowy fast food.
Dietetyczna pizza
By uzyskać dietetyczną pizzę, która nie będzie ustępowała smakiem swojej tradycyjnej wersji, powinniśmy wyeliminować tak dużo sera, jak to tylko możliwe. Najlepiej zdecydować się na kulkę mozzarelli i ewentualnie posypać pizzę niewielką ilością parmezanu. Na kaloryczność pizzy wpływają również sosy, które do niej podajemy, więc zdecydujmy się na lekkie wersje sosów. I na koniec, by pizza była nie tylko dietetyczna, ale również zdrowsza, warto zastąpić tradycyjną mąkę pszenną mąką pełnoziarnistą lub orkiszową, ponieważ posiadają one niższy indeks glikemiczny. Dodatki również wybierzmy rozsądnie – tłuste wędliny najlepiej zastąpić chudą szynką lub piersią kurczaka.
Składniki na ciasto:
- mąka pełnoziarnista lub orkiszowa – 2,5 szklanki
- drożdże – 2 łyżki
- ciepła woda – 3/4 szklanki
- sól morska – 1 łyżeczka
Dodatki:
- starty ser mozzarella
- dobrej jakości szynka lub grillowana pierś kurczaka
- ulubione warzywa (rukola, pomidor, brokuły, szpinak, oliwki)
- lekki sos
- ewentualnie parmezan do posypania
- zioła: bazylia, oregano
- oliwa z oliwek
Wykonanie:
Wszystkie składniki na ciasto łączymy i wyrabiamy na gładką masę, a następnie zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 30 minut. W tym czasie możemy przygotować potrzebne dodatki i sos. Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy lub formujemy w dłoniach, kładziemy na blachę do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 15 minut. Gdy ciasto się podpiecze, smarujemy je sosem, posypujemy startą mozzarellą i układamy ulubione dodatki, skrapiamy oliwą. Ponownie wkładamy pizzę do piekarnika i pieczemy jeszcze przez około 10-15 minut. Możemy także od razu ułożyć dodatki na surowym cieście i piec pizzę przez około 15-20 minut w najwyższej temperaturze.
Domowy burger
W tym przypadku stawiamy na wołowinę wysokiej jakości, zamieniamy typową bułkę na pełnoziarnistą, dorzucamy warzywa, a ciężkie kaloryczne sosy zastępujemy lekkimi. Typowa bułka z sezamem do hamburgera i bułka pełnoziarnista mają podobną wartość kaloryczną, ale bułka pełnoziarnista zawiera błonnik, który ułatwia trawienie, a także nasyci nas na dłużej, ponieważ posiada niski lub średni indeks glikemiczny w odróżnieniu od bułki hamburgerowej, która może pochwalić się wysokim indeksem glikemicznym.
Składniki:
- wysokiej jakości wołowina
- bułka pełnoziarnista
- pomidor
- ogórek
- sałata, rukola
- cebula
- jajko
- lekki sos
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
Wykonanie:
Mieloną wołowinę przekładamy do miski, dodajemy do niej jajko, cebulę, oliwę i przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie formujemy płaskie placki. Tak przygotowane mięso pieczemy na grillu przez około 3-5 minut z każdej strony w zależności od tego, jak wysmażone burgery lubimy. Gotowe burgery układamy na bułce z dodatkami lub jemy tylko z ulubionymi warzywami.
Dietetyczne frytki
Ziemniaki same w sobie nie są kaloryczne czy tuczące, ale jeśli wchłoną ogromną ilość oleju i zostaną polane majonezem, to przemienią się w bombę kaloryczną. Jeśli wyeliminujemy proces smażenia oraz ciężkie sosy, to otrzymamy dietetyczne i smaczne frytki.
Ziemniaki z piekarnika
Najprostszy sposób na dietetyczne frytki, to po prostu upieczenie ziemniaków pokrojonych w słupki. Ziemniaki możemy oprószyć pieprzem, papryką lub ulubionymi ziołami, a już po upieczeniu posolić. Jako dodatek może posłużyć nam lekki sos pomidorowy lub czosnkowy.
Frytki z selera
Równie ciekawym pomysłem są frytki z selera. By je przygotować, pokrójmy obranego selera w słupki i oprószmy papryką, chili, pieprzem, bazylią, oregano, curry czy innymi ulubionymi przyprawami, a następnie odstawmy na chwilę do lodówki. Teraz wystarczy tylko umieścić frytki w piekarniku nagrzanym do ok. 200 stopni i piec przez ok. 20-25 minut. Jeśli chcemy, by frytki z selera były chrupiące, to możemy skropić je oliwą z oliwek przed umieszczeniem w piekarniku.
Lekkie sosy
Jako dodatek do zdrowych fast foodów proponujemy Wam klasyczne sosy również w odchudzonej wersji. Łyżka takiego sosu to tylko kilkanaście kcal, a łyżka majonezu to ponad 160 kcal.
Sos pomidorowy:
- sos pomidorowy lub koncentrat
- oregano
- bazylia
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.
Sos czosnkowy:
- jogurt naturalny – 1 opakowanie
- posiekany czosnek – 2 ząbki
- natka pietruszki lub oregano
- pieprz ziołowy
- sól
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.
Smacznego!